Bojan Stojadinović: Moguće je prosvetarima pomoći iz gradskog budžeta

Grad

Evo već četvrti mesec, svakako uz studente najveću žrtvu podnose prosvetni radnici. U Kragujevcu, mahom prosvetari iz srednjih stručnih škola i gimnazija, ali ima ih i iz sistema osnovnog obrazovanja.

E sad, oblast prosvete vrlo kompleksna, ministarstvo postavlja direktore, zapošljava radnike, daje plate zaposlenima dok je na lokalnoj samoupravi da finasira prevoz, tehničke stvari, grejanje, struju, vodu…
Ali ima još jedna bitna stvar, te škole su u Kragujevcu, u njima uglavnom rade Kragujevčanke i Kragujevčani i uče našu decu, tako da ne čudi jedan dobar predlog koji se iskristalisao na prvom zboru građana Kragujevca održanom prošle subote.

Naime, “zboraši” su se aklamacijom složili da zatraže od lokalne samouprave da pomogne prosvetnim radnicima škola u blokadi, koji su podsećam odlukom ministarstva, koje opet vodi jedna Kragujevčanka, ostali bez dela svojih zarada prošlog meseca. Kao i što sam očekivao, aktuelni gradski većnik za prosvetu Dušan Aleksić se oglasio sa obrazloženjem da Grad nema zakonska prava da interveniše u
ovom smeru, sve citirajući kolektivni ugovor za zaposlene u prosveti.
Podsetio bih da kolektivni ugovor definiše odnos radnik – poslodavac, što u ovom slučaju to nije, jer je poslodavac Ministarstvo prosvete.

Ovde je jedan drugi odnos u pitanju, odnos Grad Kragujevac – građani Kragujevca. Ugroženi građani, koji su zbog podrške deci koju uče i onima koje su nedavno učili ostali bez svoje zarade. Grad može, i po meni mora da interveniše finansijski u ovom slučaju i to kroz formu solidarne pomoći. Podsetiću, u nekom prošlom vremenu gardska vlast je često izlazila u susret određenim društvenim kategorijama i radnicima firmi nad kojima nije imala uprvaljačka prava, a koje su zbog privatizacija, uglavnom
kriminalnih, dovedeni u tešku situaciju
. Pa je u tim slučajevima grad uplaćivao jednokratne pomoći i/ili povezivao radni staž: Azbest Stragari, Autosaobraćaj, Kazimir Veljković, PKB… a u novijem vremenu Centar za strna žita, privatizovana Radio televizija Kragujevac…

Ako ne znaju pravni osnov, evo mogu da pogledaju ako grad daje materijalna sredstva kao pomoć ugroženoj romskoj populaciji za proslavu Đurđevdana. Samo umesto ugroženih romskih porodica napišite u odlici ugrožene porodice prosvetnih radnika.

Ja bih dodao ugrožene elementarnom nepogodom zvanom Vlada republike Srbije. Pojedinci iz vlasti moraju da shvate da su vlast kad treba da deluju prema građanima, a ne da se ponašaju kao opozicija koja se eto nekim čudom našla u većničkim i pomoćničkim foteljama. Da su vlast i da je ta vlast na staklenim nogama, i da mogu da iskoriste svoje pregovaračke sposobnosti da ovu odluku
sprovedu do kraja, makar se na njih naljutili i koalicioni partneri i ministarka, oni su
ionako odlazeći.

Kragujevac, i njegova budućnost su pre svega studenti i njihovi profesori, prosvetni radnici. Sami biramo kako se u ovom trenutku postavljamo prema njima i kako će nas ta budućnost pamtiti. Da smo mogli, ali nismo smeli? Ja lično to ne bih voleo, ponosno šetam ulicama gradai planiram da to nastavim i u budućnosti. A vi?

Autor je član Zajedno za Šumadiju

Tagovi:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.