foto: lična arhiva B.R.

Bogdan Raonić: Nekada su nam zavideli na liberalnom ustavu, danas nam zavide na omladini koja ne da da je gaze

Grad

Miletina buna protiv autokratske vlasti Miloša Obrenovića dovela je do donošenja Sretenjskog ustava 1835. u Kragujevcu, u Kneževini Srbiji.

Bio je to možda i najliberalniji ustav u Evropi tog vremena, na kome su nam zavideli svi evropski narodi. Dva veka posle toga, studenti su pozvali na opštenarodno okupljanje u Kragujevcu, na Sretenje.

Nepravdu smo godinama trpeli, zatvarali oči na bahate stranačke pojedince koji su uz dozvolu i podstrek svojih stranačkih šefova od naših gradova i opština pravili sopstvene, autokratske kneževine sa njima na čelu.

Svakodnevno kršenje zakona i ustava od najnižih do najviših poluga vlasti, stotine nerazrešenih afera, otimanje novca građana Srbije, teranje radnika u javnim i privatnim preduzećima da se bez pogovora pojavljuju na stranačkim skupovima, katastrofalno stanje u prosveti i mnogo drugih stvari, dovelo je društvo do tačke pucanja.

Stepen nezadovoljstvo je konačno prešao stepen straha. Danas se narod, na čelu sa studentima, masovno pobunio. Svako selo, opština i grad u Srbiji su ustali protiv nepravde.

Dijaspora, uključujući i Cirih gde trenutno radim i studiram, digla je svoj glas kao nikada do sada. Svi zajedno smo rekli dosta pogubnom sistemu koji izjeda našu domovinu.

U studentskoj pobuni, društvo vidi svetlost na kraju dugog i mračnog tunela u kome smo bili sve ove godine. Kada studenti prolaze kroz njihova mesta, narod ih dočekuje kao oslobodioce. Oni to i jesu, borci protiv straha, nepravde i autokratije.

Nekada su nam evropski narodi zavideli na liberalnom ustavu, a danas nam zavide na ovako hrabroj i organizovanoj omladini, koja ne da da je gaze.

piše: Bogdan Raonić, student generacije za smer „matematika i fizika“ na francuskom Ecole Polytechnique, doktorand na švajcarskom Federalnom institutu za tehnologiju (ETH) u Cirihu i kako sam za sebe kaže slobodnomisleći patriota, Šumadinac, a mi ćemo dodati Kragujevčanin

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.