Bivši radnici fabrike „Zastava kamioni“ u stečaju od nadležnih traže brzo rešenje za namirenje duga za neisplaćene zarade i doprinose od 2013. do 2016. godine potvrđenog i sudskim presudama, istakla je grupa radnika na protestu ispred Gradske uprave Kragujevca.
Oko 500 radnika potražuje sa kamatama ukupno oko 300 miliona dinara, a proteste organizuju od 2017. godine.
Grupa od oko 20 radnika održala je protest ispred Gradske uprave, jer su ogorčeni što se ne poštuje dogovor o rešavanju njihovog problema, koji je postignut prošlog juna u Ministarstvu privrede.
Ukazali su na to da je ispoštovana samo isplata jedne solidarne pomoći od 40.000 dinara, kako su rekli, pred izbore.
Radnicima je najpre poručeno da sačekaju da se formira nova Vlada, zatim je pogoršana epidemiološka situacija, a oni, kako kažu, ne mogu više da čekaju jer su „gladni i moraju od nečega da žive.
Predstavnik bivših radnika Milojko Popović je rekao da je u junu prošle godine dogovorena isplata još najmanje dve rate po 40.000 dinara, ali nije realizovana.
On je podsetio da je u vezi sa namirenjem potraživanja za zarade tada dogovoreno da se razmotri mogućnost da se radnici upišu kao hipotekarni poverioci na dve zgrade u fabrici na kojima je trenutno upisan grad Kragujevac.
Prodajom ovih nepokretnosti rešio bi se deo potraživanja zaostalih zarada.
„Trebalo je da se Ministarstvo privrede dogovori sa Gradom da on ustupi deo imovine radnicima, odnosno da hipoteka na fabričke objekte koja je upisana na grad, na osnovu potraživanja poreza na imovinu, predje na nas, kako bi nam se prodajom namirio deo ukupnog duga“, rekao je Popović agenciji Beta.
Dodao je da je, međutim, sve na tome i „stalo“.
Prema rečima Popovića, u decembru je delegacija radnika otišla na razgovore sa novom ministarkom privrede, ali se umesto nje pojavio državni sekretar sa kojim nisu želeli da pregovaraju, budući da ih je ranije više puta „slagao i prevario“.
Posle toga su se 4. decembra obratili pismom i predsedniku Republike da se „shodno ovlašćenjima“ uključi i pomogne u rešavanje problema neisplaćenih zarada bivših radnika Zastava kamioni, ali nije bilo odgovora.
Radnici su na protestu predlagali „upad“ u Skupštinu grada gde bi ostali do konačnog rešenja problema.
Odlučili su se, ipak, svesni epidemiološke situacije, da pošalju upozorenje gradskim vlastima od kojih su zatražili da se hitno uključe u rešavanje problema po prošlogodišnjem dogovoru u Ministarstvu privrede.
Iz gradske uprave im je zatim stigao poziv na razgovor u sredu 13. januara u 10 časova.
Nad fabrikom „Zastava kamioni“ pokrenut je stečaj 19. septembra 2018. na predlog Ministarstva privrede, a tokom postupka doneta odluka o bankrotstvu.
Kako je ranije rečeno agenciji Beta, u Privrednom sudu u toku stečajnog postupka je podneto 800 prijava, a priznata su potraživanja u iznosu od 8,5 milijardi dinara, što je višestruko u odnosu na vrednost popisane imovine od preko 330 miliona dinara.
Radnici su na ranijim protestima govorili da je stečaj proglašen „neustavno i nezakonito“.
Naveli su da u njihovim rešenjima o odlasku iz fabrike po socijalnom programu „lepo piše“ da će biti namireni kada se reši status fabrike ili se ona privatizuje ili krene proizvodnja.
Ukazali su i na to da je Vlada 2017. godine napravila novo preduzeće „Zastava tervo“, a radnike „Zastava kamioni“ nije obeštetila.
Izvor: Beta
Nadamo se da će prava bivših radnika ovog preduzeća biti ispoštovana u što kraćem roku.