Biračka mesta u 67 gradova i opština i 23 gradske opštine u Srbiji otvorena su u 7 časova

Grad

Biračka mesta u 67 gradova i opština i 23 gradske opštine u Srbiji otvorena su u 7 časova i građani će moći da glasaju do 20 časova.

Više od 4,2 miliona građana Srbije danas može da iskoristi svoje biračko pravo, jer se lokalni izbori održavaju u 67 gradova i opština i 23 gradske opštine u Srbiji.

Do 20 časova traje i izborna tišina, koja je počela u četvrtak u ponoć, a podrazumeva da je u medijima i na javnim skupovima zabranjeno objavljivanje procena rezultata izbora, javno predstavljanje kandidata na izborima i njihovih programa, kao i pozivanje birači da glasaju, odnosno da ne glasaju za određene izborne liste ili kandidate.

Takođe, na biračkom mestu i na 50 metara od biračkog mesta zabranjeno je isticanje simbola političkih stranaka i drugog propagandnog materijala.

Građani koji nisu u mogućnosti da glasaju na biračkom mestu usled teške bolesti, starosti ili invaliditeta mogu da glasaju van biračkog mesta, na području koje ono obuhvata, a o tome je potrebno da obaveste lokalnu izbornu komisiju, odnosno birački odbor najkasnije danas do 11 časova.

Građani mogu da dobiju informacije o upisima u izvodima iz Jedinstvenog biračkog spiska na brojeve telefona 011/2641- 497, 011/3643-990, 011/3643-991, i 011/2685-344 od sedam do 20 časova.

Zakon o lokalnim izborima propisuje da izborna komisija u roku od 96 sati od zatvaranja biračkih mesta donosi i objavljuje ukupan izveštaj o rezultatima lokalnih izbora.

Ako se na pojedinim biračkim mestima sprovodi ponovljeno glasanje, rok za donošenje i objavljivanje ukupnog izveštaja o rezultatima računa se od zatvaranja biračkog mesta na kojem je glasanje ponovljeno.

Protiv ukupnog izveštaja o rezultatima lokalnih izbora podnosilac izborne liste ili birač mogu podneti prigovor izbornoj komisiji u roku od 72 sata od objavljivanja ukupnog izveštaja na internet stranici.

Odbornički mandati raspodeljuju se izbornim listama srazmerno broju dobijenih glasova, a broj mandata koji pripada izbornim listama utvrđuje se primenom sistema najvećeg količnika. U raspodeli mandata mogu učestvovati samo liste koje su osvojile iznad tri odsto glasova, dok taj cenzus ne važi za manjinske liste.

Izvor: Danas
Tagovi:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.