U sredu 1. avgusta u Bašti doma omladine Kragujevac počinje BAŠTeAtar – Festival profesionalnih pozorišnih trupa i nezavisnih produkcija.
“Privilegija je baviti se pozorištem u gradu koji ima najdužu teatarsku istoriju u Srbiji. Kragujevac ima profesionalno pozorište više od sto osamdeset godina, ali imam utisak da se više prisećamo uspeha iz prošlosti nego što razmišljamo o tome gde leži budućnost pozorišta u našoj zemlji. Slobodno izražavanje bi trebalo da bude jedan od temelja na kojima leži umetnost. U institucionalizovanom pozorištu to nije uvek moguće. Ono ima odgovornost i prema osnivaču i prema svojoj raznolikoj publici. Mladi stvaraoci se često u takvom okruženju osećaju skučeno i traže druge načine da izraze svoj stav. Iako nezavisno stvaralaštvo otvara prostor u kome ne postoje zabrane i u kome se preispituju konvencionalni načini ponašanja i bavljenja umetnošću, ono u našoj zemlji nije dovoljno podržano i još uvek je prepušteno entuzijazmu samih stvaralaca. Upravo zbog toga neke predstave nikada ne dobiju zasluženu pažnju i u kratkom vremenskom periodu se ugase pod pritiskom medijski i festivalski dominantnog komercijalnog sadržaja. Moj cilj i cilj mojih saradnika je bio da osnujemo festival koji će, pre svega, promovisati a onda i nagraditi one koji su se odlučili da se na teži, ali lepši i slobodniji način bave umetnošću. Želim vam da u ovih pet dana na pravi način proslavimo nezavisno stvaralaštvo i da se posle ovog festivala vaš glas malo dalje čuje”, smatra direktor festivala Đorđe Đoković.
PROGRAM FESTIVALA:
(uz opis predstava od strane selektora Aleksandra Đinđića)
Sreda, 1. avgust, 2018. Bašta Doma omladine
21:00 Svečano otvaranje
21:15 ZOROM (KAD JE SASVIM TIHO), po motivima drame Psihoza u 4:48, pisac Sara Kejn, režija Alisa Debelić, Samostalna produkcija A.Debelić i M.Polanović, Rijeka (Hrvatska)
Monodrama u izvođenju glumice Mirte Polanović izuzetno je uzbudljiv, potresan, duboko promišljen i visoko estetizovan umetnički čin. Vođena rediteljski precizno, svojom uverljivom glumačkom igrom i koreografijama na originalnu muziku (Sandi Bratonja), glumica uspeva da nas uvede u svet samoće, bola, patnje, krahova i najzad fatalnog sloma jedne ličnosti. Upravo ovako birana scenska sredstva bacila su svetlo baš na ovu monodramu.
Četvrtak, 02. avgust, 2018. Bašta Doma omladine
21:00 SMRT FAŠIZMU! O RIBARIMA I SLOBODI, koncept i režija Minja Bogavac, Reflektor teatar, Beograd (Srbija)
Ono što ovu predstavu izdvaja iz mase drugih dokumentarnih i ostalih postdramskih predstava jeste paralelni tok koji autorka uspostavlja i dalje, kroz predstavu, razvija. Priču, odnosno biografiju jednog od najvažnijih herojskih ličnosti iz naše (jugoslovenske) istorije Ivi Loli Ribaru, njegovoj porodici i okruženju, Bogavac koristi kao platformu, povod da se sa scene čuje glas generacije rođene kasnih osamdesetih ili ranih devedesetih godina prošlog veka. Ovo je predstava o herojima iz prošlosti, ali i predstava o Nini, Sunčici, Nikoli, Đorđu i Strahinji koji u ovo neherojsko vreme uspevaju da svojim učestvovanjem u ovakvim pozorišnim podvizima postanu uzori nekim generacijama jalovih dvehiljaditih.
Petak, 03. avgust, 2018. Prva kragujevačka gimnazija
21:00 EPSKE IGRICE: ZIDANjE SKADRA, dramatizacija Anđelka Nikolić i Olga Dimitrijević, režija Anđelka Nikolić, Umetnička trupa Hop.La! Beograd (Srbija)
Predstava Epske igrice za dramaturšku osnovu uzima epsku narodnu pesmu Zidanje Skadra koju rediteljka sagledava iz zanimljive i nesvakidašnje perspektive. U predstavi se postavljaju pitanja: Da li je žena materijal od kojeg se „grad gradi“, odnosno koliko je novca potrebno da bi se isplatile dnevnice radnicima za taj višegodišnji rad, i najzad, na koliko godina bi trebalo osuditi zločince (ali i saučesnike) za delo uzidavanja žene u temelje grada? S obzirom na to da je ova narodna pesma u programu za srpski jezik za peti razred osnovnog školskog obrazovanja, rediteljka kroz ovu temu uključuje i „poznavanje“ drugih predmeta predviđenih za ovaj razred u školovanju. Na kraju, time što je publika u učionici u kojoj će se postaviti ključna pitanja i desiti pravi dijalog, ovu predstavu posmatram kao primer zdravog temelja za načela koja bi mladi i oni koji osećaju da za njih još nije kasno, mogli steći.
Subota, 04. avgust, 2018. Bašta Doma omladine
21:00 PRAĆKA, pisac Nikolaj Koljada, režija Sonja Petrović, Public P, Bačka Palanka (Srbija)
Tekst savremenog i neretko kod nas izvođenog ruskog dramskog pisca Nikolaja Koljade u nadahnutom i preciznom rediteljskom čitanju Sonje Petrović podseća na najbolje kamerne predstave koje publika želi iznova i iznova da gleda, uživajući u glumačkim interpretacijama. Osim toga, Praćka je priča o slobodi, o tome kako je teško osvojiti je u društvu koje propisuje takve moralne kodekse koji određeni deo društva (da ne kažem manjine) isključuju. Ovo predstava nam, bez ulepšavanja, pokazuje koliko smo krhki, koliko nemoćni u odnosu na prirodu koja nas određuje. Na kraju, Praćka je traktat o tome koliko je čovek jedna „složena mašina sa mnogo točkića, šrafova i ventila“, kako kaže onaj najveći ruski dramski pisac.
Nedelja, 05. avgust, 2018. Bašta/Galerija Doma omladine
21:00 BETON MAHALA, autor “Beton mahala tim”, režija Branislav Trifunović i Rifat Rifatović, trupa: “Joj evo ih ovi”, Novi Pazar (Srbija)
Iz predstave Beton mahala isijava potreba mladih Novopazaraca da kažu šta oni misle o sredini iz koje su potekli, o školstvu, o verskim, običajnim i drugim razlikama. Dramaturški predložak koji je dobijen iz procesa rediteljski je oblikovan tako da u prvi plan stavi same aktere autentičnih priča. Jednostavnim, ali i te kako pozorišnim sredstvima, Trifunović i Rifatović uspeli su da sa akterima iznedre važnu predstavu koja pokreće niz tema i preispituje ne samo lokalnu, već i širu društvenu stvarnost.
22:30 ČVOROVI, dokumentarni film M. Arsić, T. Todorović i Đ. Nešovića, Filmska radionica Doma omladine
“Čvorovi”, dokumentarni film o “duhu jedne scene”, nastao je povodom tri decenije od osnivanja Dramskog studija i Dečije pozorišne radionice Doma omladine u Kragujevcu.
23:30 Svečano zatvaranje i proglašenje pobednika.
U slučaju lošeg vremena, predstave će se umesto bašte Doma omladine, odigrati na velikoj sceni Knjaževsko srpskog teatra u Kragujevcu.
Ulaz na sve predstave je slobodan, uz prethodno podignutu kartu u Domu omladine, kojom se rezerviše mesto – broj mesta je ograničen.