Rimokatolička crkva i crkve zapadnog obreda slave Badnje veče, najavljujući sutrašnji Božić, praznik rođenja Isusa Hrista.
Badnji dan, pravi porodični praznik, provodi se u pripremama za ponoćnu misu. Pre odlaska u crkvu, uz obilje običaja različitih od grada do grada, od države do države, porodica se okuplja za prazničnim stolom.
U katoličkim krajevima večera je obično posna, čak mnogi ne jedu ništa do večere. Dolaze čestitari, koji, kao pastiri, najavljuju dolazak Božića.
Potom se odlazi u crkvu na misu ponoćku, gde se čitaju delovi Jevanđelja o rođenju Spasitelja koje je promenilo istoriju čovečanstva.
Na Badnje veče i Božić katolički vernici dolaze na poklon jaslama Bogomladenca koje se tradicionalno postavljaju u svim hramovima.
Podsećaju na poklonjenje tri mudraca sa Istoka koji su, prema predanju, stigli u Vitlajem prateći 40 dana najsjajniju zvezdu koja se zaustavila tačno iznad pećine Rođenja.
Vernici u Kragujevcu će i ove godine na ponoćnu misu u crkvi Svetog Josipa. Crkva Svetog Josipa u Kragujevcu najstarija je katolička crkva u Srbiji, podignuta 1883. godine, a župnik Stjepan Vinojčić opslužuje katoličke vernike koji žive u 40 gradova centralne Srbije. S obzirom u da taj pastoralni centar ima samo kapelu u kući župskog stana, u Kragujevcu se već godinama razgovara o mogućnosti rekonstrukcije crkve, ali do toga do danas nije došlo.
Kako piše na sajtu Beogradske nadbiskupije, u Kragujevcu je organizovan pastoralni centar već u drugoj polovini XIX veka, kada se Srbija oslobodila i počela da razvija svoju industriju, u koju su se u velikom broju uključivali stručnjaci katolici iz inostranstva. Posle dugih kolebanja, tamošnji katolici dobili su svog sveštenika, ali nikada nisu uspeli da dođu do svoje crkve.
Podaci o pastoralnom centru u Kragujevcu postoje iz 1885. godine, kada službeno počinju da se vode matične knjige.
Prvi stalni sveštenik u Kragujevcu bio je barnabita o. Čezare Tondini de Kvarengi [Cesare Tondini de Quarenghi], kojeg je 1883. g. na molbu biskupa Štrosmajera [Strossmayer] u Srbiju uputila Sveta stolica, budući da je odlično vladao ruskim jezikom. Nastanio se u Kragujevcu, jer je u ovdašnjim fabrikama tada bilo zaposleno preko 600 katoličkih stručnjaka i radnika, uz mnoge koji su živeli u drugim mestima.
Službe se u crkvi Svetog Josipa u Kragujevcu radnim danima obavljaju u 18 sati a nedeljom i svetkovinama u 9 sati.