Audicija za film o Jevrejima u Kragujevcu u Dečijoj biblioteci

Društvo Kultura

U okviru projekta o životu i radu kragujevačkih Jevreja, stradalih tokom holokausta u Drugom svetskom ratu snimaće se i dokumentarni film „Jevreji u Kragujevcu” u produkciji Udruženja srpsko-izraeslkog prijateljstva „Ahava”.

Tim povodom, danas, u petak, 27. avgusta u Dečijem odeljenju Narodne biblioteke „Vuk Karadžić” organizovana je audicija za učešće u ovom dokumentarnom filmu.

Dokumentarni film „Jevreji u Kragujevcu” deo je istoimenog projekta koji je prošao na Konkursu iz oblasti kulture Skupštine grada Kragujevca.  Prvi deo projekta je bio pripremna faza za film, kada su učenici Srednje stručne škole obilazili ustanove kulture prikupljajući podatke o boravku i životu Jevreja u Kragujevcu.

Druga faza je audicija za film koji će se snimati po literarnom prdlošku građe koju su sakupili ali i knjige „Jevreji u Kragujevcu” autora Staniše Brkića i Milomira Minića. Treća i završna faza projekta je samo snimanje filma koje će se obaviti tokom septembra.

– Planirano je da film traje 45 minuta i premijerno bude prikazan 20. oktobra, na dan sećanja na streljanje Jevreja u Kragujevcu. U toku projekta organizovaće se i dve tribine protiv antisemitizma koje će realizovati učenici kragujevačkih srednjih škola, kaže Sanja Živković, predsednica Udruženja srpsko-izraelskog prijateljstva „Ahava”.

Po njoj koncepcija filma je zamišljena tako što će osmoro glumaca-naratora snimati na lokalitetima u gradu koji su povezani sa lokalitetima na kojima su kragujevački Jevreji živeli i radili: Noa Šnerson, osnivač šahovskog kluba, Isak Pinhas, vlasnik jednog od prvih gradskih bioskopa, prostor nekadašnje gradske bolnice u kojoj su radili lekari Jevreji, pored zdanja koje služilo kao njihva sinagoga…

– Na taj način pokušaćemo da gledaocima „prenesemo” autentične priče o njihovom životu u ovom delu Srbije, kao i da mlađim naraštajima dočaramo prožimanje naših dveju kultura i tradicija, jevrejske i srpske, koje su Kragujevcu bile povezane dva veka, pojašnjava ona.

U filmu će uloge tumačiti pripadnici svih generacija a pošto je „Ahava” iz redova svog članstva već odabrala one starije aktere organizovana je audicija za najmlađe protagoniste rola u „Jevrejima u Kragujevcu”.

Na audiciju su došli mladi Kragujevčani od osnovnoškolskog uzrasta, srednjoškolci i studenti. Uslov je da pročitaju kratak prozni tekst koji su sami odabrali (može i sa telefona) a njihov način izlaganja, govor, dikciju, držanje tela, fotogeničnost i opšti utisak (kao na svakoj pravoj filmskoj audiciji) ocenjivala je četvoročlana komisija iz Udruženja „Ahava” u sastavu: Sanja Živković, Lazar Planić, Nada Petrović i Predrag Vukašinović.

Posle dobrodošlice i laganog razgovora uvođenjem u temu filma i njegovim ciljevima koji dobro dođe za razbijanje treme (eh, ko je nema) prva „probija” led šesnaestogodišnja Ansatasija Šišmanović iz kragujevčake Srednje stručne škole i to odlomkom iz kultnih „Ženskih razgovora” Duška Radovića. Odsečno, hrabro, durašno i glasno kako i dolikuje odabranom odlomku o Mačvi od koje nema veće ravnice iz Veselinovićevog „Hajduk” stanka „Ahavi” se predstavio Anastasijin vršnjak Mihailo Milošević iz Prve kragujevačke gimnazije, i pobra ovacije nepristrasne komisije.

– Bravo, bio je njihov komentar.

Odista dobro.

Sedamnaestogodišnja Tijana Miletić iz Ekonomske škole odabrala je tekst iz zbirke rodoljubive poezije kragujevačkih učenika „idi za suncem što toliko sija” a žiri konstatuje „da uopšte neće imati lak izbor”.

Tek svršeni osnovac i budući gimnazijalac Veljko Trifunović (14) predstavio se odlomkom iz romana Horhe Bukaja „Dozvoli da ti ispričam”, a najmlađi, trinaestogodišnji Pavle Vasiljević učenik škole „Vuk Karadžić” odeljkom iz „Stanice 11” Emili Sent Džon Mandel. Svako je odabrao ono što misli da mu najbolje leži za audiciju. Ipresivna, pojavom i glasom Senka Simović (17) iz Srednje stručne škole odabrala je isti monolog kao i prva kandidatkinja a najstariji Dušan Kaličanin (22) student Nacionalne bezbednosti tekst autora (nije pronašao ime na netu) „Noćna ponoć” čije rečenice najviše podsećaju na bolnu tematiku budućeg filma: „vesnici smrti”, „koljači” i „večnost u jamama pakla”.

Dok čekaju odluku žirija mladi kandidati razmenju glumačka iskustva koja su sticali u „Abraševiću”, SKC-u ili u Agenciji „Super mama”.

Film će režirati sama Sanja Živković uz pomoć svojih kolega i saradnika iz Udruženja „Ahava” i profesorke srpskog jezika Nade Petrović iz Srednje stručne škole čiji su učenici učestvovali u sakupljanju građe.

Sad, ko je na audiciji prošao i ko će kao jedan od naratora zaigrati u dokumentarnom filmu „Jevreji u Kragujevcu” nije toliko ni važno. Bitno je da se mladi nauče da neguju kulturu sećanja i time je ovako koncipirani projekat već obavio svoju misiju.  

Tagovi:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.