Iako broj prvih pregleda i pozitvnih na kovid -19 opada, situacija je i dalje ozbiljna, ocena je članova Okružnog štaba za vanredne situacije Šumadijskog upravnog okruga koji su na današnjoj sednici, pored ostalog, najveću pažnju posvetili analizi trenutne epidemiološke situacije i raspoloživim kapacitetima u stacionarnim zdravstvenim ustanovama. U kovid ambulantama Doma zdravlja Kragujevac juče je bilo 230 prvih pregleda, što je daleko manje u odnosu na početak meseca.
U Kliničkom centru Kragujevac prema rečima direktora Predraga Sazdanovića trenutno je hospitalizovano 309 pacijenata, od čega sa pozitvnim PCR testom 259. U kovid sistemu je 12 klinika sa 486 kiseoničkih mesta. Kapaciteta ima dovoljno, ali su zdravstveni radnici preumorni – poručio je Sazdanović i dodao da kataklizmu u zdravstvenom sistemu mogu da naprave samo organizovane proslave predstojećih praznika.
Što se tiče šumadijskog okruga gde je 1. decembra zabeležen najveći broj zaraženih 538, od toga 390 u Kragujevcu, pa do danas broj pozitivnih sveo se najpre prethodne nedelje na 200, a juče beležimo ispod 100 novozaraženih. To govori da su građani postali svesni opasnosti i ozbiljnosti situacije, kao i da su mere Kriznog štaba dale rezultate, rekla je Biljana Ilić Stošić načelnica Šumadijskog upravnog okruga i komandant Okružnog štaba.
Molim građane da ne upropastimo ove rezultate, da predstojeće novogodišnje i božićne praznike provedu strogo se pridržavajući preventivnih mera. U suprotnom neće biti dobro. Sada je trenutak kada imamo šansu da izađemo iz ove krize i da se što pre vratimo uobičajenom načinu života. Možemo s razlogom da se nadamo boljitku, jer ne samo da opada broj novozaraženih nego je Srbija među prvima, pored Švajcarske i Velike Britanije dobila i vakcinu, dok ostale evropske zemlje čekaju.
Trenutak je da naglasim da je zdravstveni sistem ostao na visini zadatka. To su heroji našeg vremena. Svako kome je bio potreban bolnički krevet dobio je mesto i zdravstvenu negu, a država je u najtežem trenutku i u nemogućim uslovima nabavila dovoljan broj respiratora. Trenutak je da se naglasi da jedan dan lečenja od korone državu košta preko milion evra, ali i da je mnogo ljudi umrlo. Stošić – Ilić je zamolila sugrađane da pokažu još malo strpljenja jer je svetlo na vidiku. Dobili smo vakcinu, dobili smo oružje da se borimo protiv kovida, istakla je načelnica Šumadijskog upravnog orkuga.
Na današnjoj sednici razmatran je i usvojen izveštaj o dostignutom nivou organizovanosti i obučenosti specijalizovanih jedinica civilne zaštite u Šumadiji, uloga i zadatak Crvenog krsta u ranoj fazi oporavka i obnove posle elementarnih i drugih nesreća, a usvojen je i Godišnji plan rada Okružnog štaba za 2021. godinu