Članovi Anketnog odbora za utvrđivanje činjenica u vezi sa rekonstrukcijom „Tržnice“, posle analize više od 10.000 stranica dokumentacije, utvrdili su mnoge propuste i greške koji su doveli do kašnjenja radova, uvećanja cene i pada dela zida 2020. godine.
Rekonstrukcija zgrade Tržnice, izgrađene 1929. godine koja je pod zaštitom i deo je kompleksa „Milošev venac“ počela je pre pet godina kada je bilo planirano da radovi traju 210 dana i koštaju oko dva miliona evra.
Po navodima opozicije, izgradnja se odužila sedam puta – na 1.400 dana, a troškovi su višestruko povećani i pretpostavlja se da će dostići čak deset miliona evra.
Na konferenciji za novinare, trojica članova Odbora iz opozicije danas su predstavili ključne konstatacije na osnovu analizirane dokumentacije.
Oni su istakli da su pripreme za radove, projektovanje, lokacijske dozvole, saglasnosti za „Tržnicu“ rađeni mimo procedura, zakonske regulative i plana detalje regulacije.
Član odbora iz „Kragujevac- Znamo se“ Milan Milosavljević je rekao novinarima da je nadležna gradska uprava izdala lokacijske uslove tako što je dodavala cele rečenice, kojih nema u planu detaljne regulacije.
Za njega je sporno i to što je Zavod za zaštitu spomenika kulture izdao dozvolu za dva objekta – nadstrešnica i „bunkeri“ iako je to zabranjeno planskim dokumentima.
Nije ispitana statika zgrade Tržnice
Navodi se da nije ispitana statika zgrade Tržnice, zbog čega se tokom izgradnje garaže urušio deo Tržnice. Milosavljević je napomenuo da po mišljenju Građevinskog fakulteta u Beogradu galerija nije smela da se ruši pošto direktno utiče na stabilnost objekta, što je inače bilo predviđeno projektom.
Napomenuto je i da su bile sporne „reference“ prvog izvođača radova „Eurodomus“ jer je posao dobio tročlani konzorcijum. On je napomenuo da su građani Kragujevca imali sreću u nesreći, zato što se zbog nestručnog izvođača radova urušio deo Tržnice u izgradnji, pa se videlo da je projekat pun manjkavosti.
- Da su radovi bili nastavljeni, a galerija srušena, kako je bilo predviđeno, pitanje je dana kada bi se kompletan objekat srušio , upozorio je Milosavljević.
Stevanović poziva tužilaštvo da reaguje
Član odbora iz Demokratske stranke Ivan Dubljanin je ocenio da se vidi da je posao s Tržnicom „koruptivna priča“ i da opozicija na to neće ćutati da bi javnost saznala o čemu se radi.
Član odbora iz Zajedno za Šumadiju Veroljub Stevanović je pozvao tužilaštvo da reaguje na konstatacije Anketnog odbora „jer mu je to obaveza“. On je napomenuo da odbor još nije dobio podatke koje je tražio o novom projektu, proceduri izbora novog izvođača za nastavak radova na Tržnici u aprilu 2024. godine, o potrošenom novcu.
Danas je ocenjeno da su zaključci opozicije na Anketnom odboru „jako nepovoljni po gradsku vlast i sve učesnike procesa rekonstrukcije Tržnice“.
Kako je danas objašnjeno, spisak zaključaka opozicije je bio prihvatljiv i za ostale (četvoro) članova odbora iz vlasti, izuzev pojedinih oštrijih konstatacija. Zbog toga im je opozicija ponudila da sačine svoje ispravke kako bi zatim sa tim upoznali javnost, ali to nije urađeno jer je poslednja sednica odbora otkazana bez objašnjenja.
Predsednik Dušan Soković (SNS) je u međuvremenu podnošenjem ostavke na mesto odbornika izgubio pravo na članstvo u odboru, koji sada umesto sedam ima šest članova – po tri iz vlasti i opozicije.