Američki Stejt department saopštio je 9. decembra, preneo je naš list, da je Ministarstvo finansija SAD uvelo sankcije pojedincima i kompanijama iz Evrope, Azije i Latinske Amerike koji su „počinili ozbiljne zloupotrebe ljudskih prava i korupciju“. Na toj listi su, navodi se, i vlasnici pojedinih firmi za izvoz oružja iz Srbije, čime su potvrđena nezvanična saznanja Danasa iz diplomatskih krugova da će se na udaru američkog embarga naći i dvadesetak kompanija iz naše države. Kako se ističe u saopštenju, embargo je uveden 9. decembra, na Međunarodni dan borbe protiv korupcije.
Među državljanima Srbije protiv kojih će biti primenjene sankcije nalazi se i Slobodan Tešić, koji je, prenosi naš list, kako se precizira, u decembru 2017. bio „jedan od najvećih trgovaca oružjem i municijom na Balkanu, i gotovo pola decenije (čitavu deceniju, od 2003. do 2013. – prim. Z.R.) se nalazio na listi UN za zabranu putovanja, zbog kršenja sankcija koje su UN uvele za izvoz oružja u Liberiju“, koja je bila pod medjunarodnim embargo. Nadležni u Americi utvrdili su da je Tešić „ da bi osigurao ugovore o oružju sa različitim državama direktno ili indirektno obezbeđivao mito i finansijsku podršku“.
-Tešić je vodio potencijalne klijente na luksuzne odmore, plaćao njihovoj deci obrazovanje u školama i na univerzitetima na Zapadu, te zaključivao ugovore koristeći mito“, ističe se u saopštenju u koje je naš list imao uvid. U dokumentu se navodi da su četiri kompanije trenutno u vlasništvu Tešića, ili pod njegovom kontrolom: Preduzeće za trgovinu na veliko i malo Partizan Tech D.O.O. Beograd-Savski Venac (Partizan Tech), Technoglobal Systems D.O.O. Beograd (Technoglobal), te Charso Limited, i Grawit Limited, koje su registrovane na Kipru.
U saopštenju Stejt departmenta navodi se i da je „Tešić nastavio da se angažuje u trgovini oružjem i da deluje kao tihi partner u kompanijama koje indirektno poseduje i kontroliše“, tako što „kontroliše mnoge, ako ne i sve dnevne aktivnosti firmi… a, potom se oslanja na saradnike od poverenja, koji potpisuju ugovore i čija imena se nalaze na svim javnim dokumentima“.
Pored Tešića, američke sankcije, prema saopštenju Stejt departmenta, uvedene su i Goranu Andriću, koji slovi za jednog od najbližih Tešićevih saradnika ,i koji je predstavljao Tešića prilikom različitih prodaja u inostranstvu, uključujući pregovore o poslovima u ime Tešića dok se Tešić nalazio na listi UN za zabranu putovanja. Prema saznanjima nadležnih u SAD, kompanija Velcom Trade D.O.O. Beograd „nalazi se pod kontrolom ili u vlasništvu“ Andrića.Zastupnik te firme, prema našim saznajima, je Nebojša Šerenac, za kojeg se tvrdi da je sestrić Slobodana Tešića, i koji (Šarenac), kako doznajemo, izvršni direktor Tešićevih kompanija Partizan tek i Tehnoglobal, te da kontroliše i Tešićevu firmu Melvale, sa kojom je Tešić, u martu 2009., pokušao da režimu Moamera el Gadafija u Libiji isporuči Zastavino pe[adijsko naoru\anje i rakete čačanske Slobode,u ukupnoj vrednosti od oko 50 miliona dolara.Uprkos protestima oružara, država je zaustavila taj izvozni aranžman, poštoje Tešić tada bio na “crnoj listi” UN
Američkim embargo, koji podrazumeva zabranu putovanja u SAD i raspolaganje eventualnom imovinom u toj zemlji, obuhvaćeni su i Esad Kapidžić, direktor firme sa sedištem u Kipru Finrost Limited (Finrost), označen i kao „direktor i predstavnik“ kompanije Falcon Strategic Solutions D.O.O. (Falcon Strategic), sa sedištem u Srbiji. Te kompanije, veruje se, „direktno ili indirektno rade za Tešića“, uključujući angažovanje prilikom sklapanja ugovora sa „jednom vladom u Africi“.Na spisku Američkog ministarsvta finansija nalaze se i Zoran Petrović, izvršni direktor Tešićeve kompanije Partizan tek i Nikola Brkić iz te firme, zatim Milan Subotić, vlasnik direktora fir me Ventura trans, koju je Slobodan Tešić osnovao početkom februara 2017., te Želimir Petrović, vlasnik kompanije Araneks i drugi.
Kako se, prema mišljenju poznavaalaca oružarskog biznisa u Srbiji i svetu, sve navedene komapnije pod (in)direktnom kontrolom najpoznatijeg trgovca oružjem u Srbiji i na Balkanu Slobodana Tešića, i kako su svi pobrojani koji su se našli na udaru američkog ambarga, njegovi bliski saradnici, list DANAS i Glas Šumadije pokušali su da o ovome razgovaraju sa Tešićem i njegovim ljudima.
-Nikakav razgovor, hvala vam i prijatno, rekao nam je Tešić u kraćem telefonskom kontaktu. Sekretrica njegovog sestrića Neboje Šarenca, koji kontroliše čak tri Tešićeve firme, kazala nam je da “direktor nije tu”.Vlasnik i direktor Ventrure trans Milan Subotić,koji je lane bio zaposlen i u Partizan teku, “nije imao nikakav komentar”. Ventura trans, koju je Tešić osnovao početkom 2017., prema dostupnim podacima, već u narednoj 2018. postala je firma koja je dobila ubedljivo najviše dozvola za izvoz oružja, više i od GIM-a, koji se dovodi u vezu sa ocem ministra unutrašnjih poslova Nebojše Stefanovića – Brankom (Stefanovićem), kao i od firmi Petra Crnogorca, te kompanije iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, čijii je lokalni zastupnik Kragujevčanin Rade Gromović, a koja je, prema navodima upućenih, takodje medju povlašćenim kupcima Krušikovih mina i granata. Vlasnik firme Araneks Želimir Petrović “nije bio dostupan”. Sestrić Šarenac “nije bio tu”…
Poznavaoci ove problematike smatraju da su se Slobodan Tešić, njegove kompanije i saradnici na udaru američkih sankcija našli zato što Amerikanci ne kontrolišu Tešićeve poslove. Tešić, prema rečima naših sagovornika,oružje izvozi preko svojih of šor kompanija na Kipru, s time što se, kako veruju, opametio posle afere “Orao” (izvoz u Liberiju iz 2003), i više ne prodaje oružje zemljama koje su pod medjunarodnim sankcijama.
-Nema trgovca oružjem , koji ne pokušava da na razno razne načine pridobije kupce. To rade i američke i ruske kompanije za trgovinu oružjem kojima je prevashodni interes da prodaju svoju robu, i kojima smetraju svi koji nisu pod njihovom kontrolom. Kompanija GIM se, s druge strane, nije našla na crnoj listi Stejt Departmenta, najverovatnije zbog toga što oružje u Ujedinene Arapske Emirate i Saudijsku Arabiju izvozi posredstvom američkih kompanija. Ima ozbiljnih indicija da su GIM i Slobodan Tešić u sukobu, zbog toga što je GIM izbacio Tešića iz poslova u Saudijsk oj Arabiji. GIM to, gotovo izvesno, nije mogao da uradi bez podrške Amerikanaca koji kontrolišu izvoz oružja u Emirate i Arabiju, smatraju naši sagovornici.
Dodaju da ne veruju da će američki eda ugrozi poslovanje Tešićevih firmi koje oružje izvoze prekosvojig of šor kompanija. Istovremeno, ni Tešić ni njegovi saradnici ne moraju da putuju u Ameriku. Tešiću je,u stvari, ukazom Donalda Trampa ulazak u Ameriku zabranjen joškrajem 2017.godine. Naši izvori navode da embargo pod kojim su od 9. Decembra Slobodan Tešić, njegove kompanije i saradnici, može da se tumači i kao svojevrsni udar na aktuelnu srpsku vlast koja ga je, 2013. na velika vrata vratila u oružarski biznis, i čiji je povremeni sponzor .
Piše: Zoran Radovanović