Predsednik Narodnog pokreta Srbije i narodni poslanik Miroslav Aleksić izjavio je da predlog da Đuro Macut bude novi mandatar za sastav Vlade Srbije predstavlja gubitak dobrog lekara i izbor lošeg premijera, ocenjujući da će Macut biti „samo figura“, dok će stvarnu vlast imati drugi politički akteri.
- Biti uspešan lekar je jedno, a biti uspešan premijer i voditi državu je nešto sasvim drugo. Gospodin Macut je osnivač Pokreta za narod i državu. Šta je to nego SNS? Ne može predsednik države da osniva partiju jer time krši Ustav. Šta god bilo biće vlada kontinuiteta, a jedini reset sistema mogla je biti prelazna vlada, ekspertska vlada, Vlada narodnog poverenja….Oko toga je mogao da se napravi dogovor i mislim da još uvek nije kasno, ali fali razuma, izjavio je Aleksić gostujući na televiziji Newsmax Balkans.
On je ocenio da bi jedino prelazna ili ekspertska vlada, uz širi politički konsenzus, mogla da obezbedi izlazak iz aktuelne krize. Podsetio je da je NPS još 4. februara predstavio nacrt prelazne vlade u kojoj bi učestvovali studenti, profesori, predstavnici parlamentarne većine i opozicije, uz podršku vanparlamentarnih stranaka.
Aleksić je ukazao i na potrebu promene izbornog sistema, zagovarajući uvođenje proporcionalno personalizovanog modela koji bi građanima omogućio da glasaju za konkretne kandidate, a ne isključivo za partijske liste. Ocenio je da je to ključni korak ka uspostavljanju funkcionalnih institucija, vladavine prava i slobode medija.
Govoreći o stanju u društvu, Aleksić je izjavio da opozicija trpi dugogodišnju stigmatizaciju, te da je neophodno osigurati fer izborne uslove, uključujući reviziju biračkog spiska i usklađivanje rada REM-a i javnih servisa s Ustavom i zakonima.
U osvrtu na ekonomsku situaciju, Aleksić je rekao da građani žive sve teže, navodeći da su cene hrane i osnovnih životnih namirnica više nego u pojedinim zemljama Evropske unije i regiona.
- Obični građani danas žive sve teže i teže. Hrana u Srbiji je skuplja nego u Austriji, Italiji Nemačkoj, da ne govorim o Crnoj Gori, Severnoj Makedoniji i drugim zemljama regiona. Skuplje je meso, mleko, gorivo… Nije sporna gradnja puteva, ali sam protiv toga da zbog korupcije nešto platimo skuplje tri puta. Ova vlast je građane Srbije zadužila za više od 30 milijardi evra. Javni dug je oko 45 milijardi evra, a kada su došli na vlast bio je 15 milijardi evra. Sve što su sagradili je iz zaduženja, zaključio je.
Na kraju, Aleksić je poručio da je važno da se vlast i opozicija uključe u dijalog o sistemskim promenama, posebno kada je reč o izbornim pravilima i funkcionisanju institucija.