Knez Miloš je 1865. godine naredio popis svih kazana u Srbiji. Mi u ovom trenukut ne znamo koliko ih ima ko, i na koji način proizvodi rakiju. A kada se kaže Šumadija, jedna od ključnih reči je – rakija, podsetio je Nenad Popović, direktor Regionalne agencije za ekonomski razvoj Šumadije i Pomoravlja.
Ova agencija je kroz projekat „Šumadijska šljiva“ uspela da rakiju i šljivu postavi kao jednu od glavnih tema u rezgovorima o razvoju ruralne ekonomije, ali i da podstakne formiranje dva udruženja u Šumadiji – proizvođača vina i rakije. U okviru projekta „Šumadijska šljiva“ predato je 15 agrometeoroloških stanica u vlasništvo Poljoprivredne savetodavne i stručne službe Kragujevac. Što će voćarima u Šumadiji omogućiti da prateći vremenske prilike unaprede proizvodnju.
Direktor Regionalne agencije za ekonomski razvoj Šumadije i Pomoravlja, Nenad Popović rekao je, predstavljajući na proteklom Šumadijskom sajmu poljoprivrede projekat ,,Šumadijska šljiva” da su za godinu dana postojanja Asocijacije „Šumadijska rakija“ unapređeni su tehnički i tehnološki kapaciteti destilerija članica, da je u toku je rekonstrukcija i adaptacija degustacionih sala, pa će u Šumadiji sada biti pet degustacionih sala, dok su otvaranjem specijalizovane prodavnice rakije i vina, stvorene mogućnosti za razvoj novog tržišta u Beogradu“.
Pored toga, kazao je, ne treba izostaviti ni učešće Asocijacije na brojnim manifestacijama ovog tipa, kao ni činjenicu da je veliki broj proizvođača iz ovog regiona zainteresovan za udruživanje čemu svedoći sve veći broj članica udruženja koji se sa prvobitnih osam povećao na 14 destilerija.
Jedna od ključnih aktivnosti projekta „Šumadijska šljiva“ je i uspostavljanje Prognozno-izveštajnog sistema na teritoriji Šumadijskog okruga. Cilj je unapređenje proizvodnje voća i konkurentnosti proizvođača u šumadijskim selima kroz osiguranje uslova za integralnu proizvodnju koja se, između ostalog, zasniva i na zaštiti voćarskih kultura od bolesti i štetočina. Tokom realizacije projekta nabavljeno je 15 agrometeoroloških stanica koje su kompatibilne sa agrometeorološkim stanicama koje funkcionišu u okviru postojećeg prognozno-izveštajnog sistema na nacionalnom nivou.
Kako bi sistem bio operativan i u službi proizvođača voća sprovedeno je i umrežavanje sa nacionalnim sistemom. U okviru ove aktivnosti izrađena je baza podataka od hiljadu proizvođača voća sa teritorije Šumadije koji će dobijati besplatne stručne informacije sa preporukama za implementaciju odgovarajućih mera u svojim voćnjacima.
Kao najvažnije rezultate projekta Popović je istakao uspostavljenje regionalnog sistema za prognozu i zaštitu voća od bolesti, koji je kompatibilan i umrežen sa nacionalnim sistemom, razvoj tržišta, udruživanje destilerija i pomoć mladim proizvođačima, samo su neki od doprinosa projekta „Šumadijska šljiva“.
„Pored toga, u završnoj fazi je izrada elaborata za zaštitu geografskog porekla i usvajanje zajedničke recepture i tehnologije za proizvodnju Šumadijske šljivovice, kao i uspostavljanje novog turističkog proizvoda pod nazivom ‘Rakija turistička tura’“, naveo je Popović.