Tokom studiranja često se pojavi pitanje ,,čime ću se baviti nakon fakulteta“, koje sa sobom nosi neverovatnu količinu stresa i promišljanja. Dragan Ilić, diplomirani psiholog, ali i novinar, pronašao je svoje mesto u novinarstvu, ali i dalje uspeva da se kroz posao svakodnevno bavi psihologijom.
Zainteresovanim mladim studentima psihologije, Dragan Ilić održao je tribinu na Prirodno-matematičkom fakultetu. Nakon što je završio osnovne studije psihologije na Filozofskom fakultetu u Beogradu, Dragan se zaposlio u redakciji za kulturu B92, a poznat je po emisijama kao što su ,,TV Manijak“, ,,Taksi B92“, ,,Manijaci na Točkovima“, kao i po svojoj nezavisnoj produkciji ,,Supermiš“ sa Goricom Nešović.
Na pitanje studenata ,,Kako se odlučio za novinarstvo nakon završene psihologije?“, Dragan kaže da psihologija i novinarstvo imaju mnogo toga zajedničkog. U to vreme, vreme ratova i ne toliko razvijene psihologije, shvatio je da kroz novinarstvo može na brži način komunicirati sa ljudima, deliti svoje poruke i razmišljanja većoj populaciji ljudi kroz medije. Navodi kako tada jedan psiholog nije imao toliku jačinu delovanja kao što je to sada. Sa koronom se otvorila tema mentalnog zdravlja koja je dosta dugo bila tabu tema. Ljudima su životi bili odjednom preokrenuti što je sa sobom dovelo do mnogih problema u dnevnom funkcionisanju. Takođe, on govori o tome kako će i trenutna situacija rata između Rusije i Ukrajine pokrenuti još problema koji će se naći u rukama jednog psihologa.
- Kako to Dragan Ilić primenjuje psihologiju u svom poslu?
Na početku je istakao zadatak koji je B92 imao za njega – da napravi test za slekciju voditelja. Za njega je taj zadatak bio pravi izazov. Zatim, istakao je kako svoje znanje iz psihologije koristi u emisijama i programima: Osnovne studije su temelj a psihologija mu je pomogla da izgradi tu širinu, perspektivu i razumevanje čoveka, što mu je od koristi u zanimanju kojim se bavi. On naglašava da će nam svo znanje koje imamo koristiti i kako je jedina stvar od koje treba da se sklanjamo uskost, odnosno zaslepljenost jednim, naučenim načinom razmišljanja.
Govorio je o problematici današnjih izvora informacija. Naime, istakao je kako mladi izveštavaju da je njihov glavni izvor podakata aplikacija TikTok. Dragan prenosi svoju zabrinutost ovom situacijom zbog same relevantnosti podataka koju influenseri prenose putem ove aplikacije. Govori o važnosti medija i teškoći pronalaska tačnih informacija. Istakao je značaj medijske pismenosti za razvijanje kritičkog mišljenja kod mladih, ali i razumevanje pravilnog korišćenja i uticaja istog.
Kaže da je ,,pre svega sam otac dvoje dece i suprug“, ali i diplomirani psiholog, novinar, osnivač produkcijske kuće ,,Supermiš“, čovek koji je ostavio trag na mnogim poljima, mlade studente ohrabrio je da svoje znanje mogu koristiti na najrazličitije načine u mnogim situacijama, jer – nikada nije previše znanja.
Studenti su uživali slušajući Dragana Ilića:
- Jako mi se svidela tribina. Pravo je osveženje čuti nekog ko iza sebe ima toliko iskutva i ko je dolazio u dodir sa raznim profesionalnim iskušenjima. Meni, kao budućem psihologu, je ova tribina bila ,,vetar u leđa“, jer nam je opet ukazao, i na ličnom primeru dokazao, da se uvek možemo baviti onim što zamislimo, samo treba da to jako želimo, rekla je Milena Vujičić, studentkinja psihologije.